Bakteri Plağı Nedir, Nasıl Oluşur?

Diş yüzeyinde tüketilen yiyecekler ve içeceklere bağlı olarak biriken yapışkan birikinti bakteri plağı olarak anılmaktadır. Günümüzde hazır gıda sektörünün büyümesi ve dışarıda yemek yeme alışkanlığının gelişmesine bağlı olarak ne yazık ki son derece sağlıksız gıdalar tüketilmekte ve bu da bakteri plağının oluşma hızını arttırmaktadır. Pek çok diş hastalığının yanı sıra diş eti hastalıkları için de bakteri plakları birincil neden olarak görülmektedir.

Yine zamanında temizlenmeyen bakteri plakları hem diş lekeleri oluşumuna neden olmakta hem de zamanla ilerleyerek diş çürüklerine yol açmaktadır. Bu tip sorunlar ile uğraşmak istemeyen kişilerin mutlaka ağız hijyenine büyük özen göstermeleri ve dişlerini düzenli olarak fırçalamaları gerekmektedir. Diş fırçalama işlemi günde mutlaka en az 2 kere yapılmalı, her fırçalama işleminde dişlerde asgari 2 dakika boyunca fırçalanmalıdır. Fırçalama işleminde diş çizgisinin de iyi derecede fırçalanmasına özen gösterilmelidir.

Dişlerin fırçalanması konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli hususta doğru diş fırçasının doğru diş macunu ile beraber kullanımıdır. Diş macunu seçiminde diş hekiminiz sizi yönlendirecektir. Yine diş fırçası seçiminde de diş hekiminizin fikirlerini alarak doğru bir seçimde bulunabilirsiniz. Satın aldığınız diş fırçanızı mutlaka her 3 ay da bir değiştirmeniz eskiyen diş fırçasının kılları nedeni ile diş plağının dişlerinizin üzerinde yer edinmesini engelleyecektir.

Günümüzde özel olarak üretilen diş plağı test ürünleri ile ağız temizliğinizi tamamladıktan sonra dişlerinizin yüzeyinde bakteri plağı kalıp kalmadığını anlamanız da mümkündür. Aksi halde bakteri plağı renksiz bir yapıya sahip olduğu için tamamen temizlenip temizlenmediğini anlamak mümkün değildir. Yine biriken plağın zamanla artış göstererek diş taşı oluşumuna neden olana kadar geçen süre zarfında da plağın oluşumunu fark etmek nerede ise imkansızdır.

Diş fırçalama ürünleri arasında şarjlı diş fırçaları çok daha hızlı ve kaliteli fırçalama sağladıkları için bakteri plağı ile mücadele konusunda daha etkin bir koruma sağlamaktadır. Ancak bu tip diş fırçaları satın alınırken diş fırçasının yumuşaklığının dişlerinize ve diş etinize olan uyumundan emin olmanız gerekir. Yumuşak, orta ve sert olmak üzere 3 farklı tipte diş fırçası satılmakta olup kişinin diş eti ve diş yapısı bu türlerin arasından seçimde bulunurken dikkate alınması gereken en önemli konudur.