Amalgam Dolgu Zararlı Mıdır?

Amalgam dolgular ağır içerikli metallerden oluşur. Ağır metalden kasıt ise amalgam dolgunun meydana gelmesinde %50 gibi büyük bir paya sahip olan cıvadır. Son yıllarda hastalıkların nedeni araştırılırken amalgam dolgunun içeriği nedeniyle pek çok hastalığa neden olduğu ve vücuda zarar verdiği yönünde iddialar ortaya atılmıştır peki tüm bu iddiaların aslı var mıdır? Civa içeren amalgam dolgular dişin çürük olan kısmının boşaltılarak dolgu şeklinde yapılmasıyla olur bu durum ise sadece dolguda kullanılan malzeme olarak kalmayıp civanın vücuda yavaş yavaş yayılarak civa zehirlenmesine dahi neden olabilmektedir.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler göstermiştir ki civa vücuda hızlı bir şekilde yayılarak hassas organları etkilemiştir. Koyunlar ve maymunlar üzerinde yapılan deneylerde amalgam dolgu yapıldıktan yaklaşık 1 ay kadar sonra mide, bağırsak ve diş etlerinde cıva birikimi yaşanmış ayrıca da koyunların böbrek fonksiyonları %50 olarak yavaşlamıştır. İnsanlar üzerinde yapılan otopsi çalışmalarında ise ağzında amalgam dolgu bulunanların dolgu sayısına göre beyin ve böbreklerinde civa bulunduğu saptanmıştır bu nedenle hamile bireylerin gebelik esnasında amalgam dolgu yaptırmamaları söylenmiştir hem bebek sağlığını olumsuz etkileyecek cıva metali doğum sonrasında dahi anne sütünü olumsuz etkilemektedir. Amalgam dolgu yaptıranların birçok şikayetlerinin bulunduğu görülür bunlar arasında en yaygın olanları ise saç dökülmesi, baş ağrısı, romatizma, eklem ağrılarıdır 160 kişilik bu rahatsızlıklara sahip amalgam dolgu bulunanlar üzerinde yapılan araştırmada dolguların sökülmesiyle şikâyetlerin daha aza indiği görülmüştür daha bunun gibi birçok bilimsel ispat mevcuttur

Tüm bunlara rağmen ağzında amalgam dolguya sahip olan ülkemizde dahil milyonlarca kişi bulunmaktadır fakat zararını öğrenen ve çıkarttırmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Amalgam dolgular sökülürken dahi cıva açığa çıkmaktadır bu nedenle bu işlem özel şartlar altında yapılmalıdır. Hastaya öncesinde vitamin desteği sağlanmakla birlikte ortaya çıkacak baş ağrısı başta yorgunluk, halsizlik gibi sorunların minimum seviyeye inmesi sağlanmalıdır. Çıkarma işlemi yapılırken diş doktorunun kesinlikle ağıza düşürmemesine ve yutulmamasına dikkat etmesi gerekmektedir bunun yanı sıra ağzın havalandırılması da yeterli ölçüde yapılmalıdır. Amalgam dolgulardan sonra daha sağlıklı olan porselen veya beyaz dolgular tercih edilmesi diş sağlığı vücut sağlığı açısından daha sağlıklıdır.