Amalgam Dolgu Nedir?

Halk arasında daha ziyade renginden dolayı gümüş dolgu olarak bilinen amalgam dolgu kendisine bu rengi veren gümüş elementinin yanı sıra bakır ve kalay alaşımları ile civanın karıştırılması sonucu elde edilmektedir. Elde edilen bu karışımın hem uygulanmasının son derece kolay olması hem de son derece dayanıklı olması ve tüm bunlara ek olarak maliyetinin de düşük olması dişçilik alanında çok sık kullanımını sağlamaktadır.

Amalgam dolguların tarihi incelendiğinde aslında çok uzun yıllardır kullanıldığı görülmektedir. Tarihi kaynaklar incelendiğinde ilk amalgam dolgunun 150 yıl önce uygulandığı görülürken bu tarihten itibaren bu özel dolgu maddesinin sürekli olarak geliştirilerek kullanımı daha da yaygınlaştırılmıştır. Son yıllarda amalgam dolguya rakip olarak üretilen pek çok farklı dolgu malzemesinin üretilmesi ile ortaya amalgam dolgunun zararlı olduğuna dair yeni iddialar atılmaya başlamıştır. Henüz tıbbi olarak amalgam dolgunun zararlı olduğuna yönelik hiçbir kanıt sunulmuş olmamakla beraber ortaya atılan tüm savlar iddiadan öteme geçirilememiştir.

Amalgam dolgu yapımı için kullanılan cıva oranı incelendiğinde zaten bu oranın çok daha fazlasının yenilen yiyecekler ve içecekler ile vücuda girdiği görülürken vücutta tolere edilebilecek oranlar arasında kaldığı görülmektedir. Zaten aslında yaşanan tartışmaların büyük bir bölümü amalgam dolgunun kullanımı ile ilgili değil sökülmesi hakkındadır. Amalgam dolgu sökümü esnasında büyük oranda cıvanın ortaya çıktığı iddiası hakkında da tartışmalar yaşanmakla beraber şimdiye kadar yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler sadece cıva hassasiyeti düşük olan kişilerde küçük komplikasyonların yaşandığını ortaya koymaktadır.

Yapılan araştırmalar yılda dünya genelinde ortalama 1 milyar amalgam dolgunun yapıldığını gözler önüne sererken bu kadar sık yapılan bir uygulamanın iddia edildiği gibi ciddi yan etkilerinin bulunması durumunda 150 yıldır bilimsel olarak kanıtlanamamısının imkansızlığı da ortaya çıkmaktadır. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar amalgam dolgu yapımı sonrasında doktorun önerilerine uymak ve dolgunun düşmesi durumunda amalgam dolu yutmak gibi olumsuzluklardan kaçınmaktır. Bunlara dikkat edildiği takdirde ekonomik olarak dolgu ihtiyacınızı giderebileceğiniz gibi uzun yıllar ağzınızda güvenerek kullanabileceğiniz bir dolgu yaptırmış olursunuz. Özellikle de estetik açıdan önem taşımayan ve daha çok çiğneme yapıldığı için aşınma oranı yüksek olan arka dişlerde kesinlikle amalgam dolgu tercih edilmesi önerilmektedir.