Amalgam Dolgu Hakkında Bilgi

Amalgam dolgular gümüş dolgular olarak da tanımlanır. Amalgam kalay, bakır ve gümüş alaşımının  cıva ile karıştırılmasıyla elde edilir. Amalgam dolgunun içeriğini %50 olarak civa oluşturur bu sayede metaller birbiriyle tutunarak 150 yıla kadar dişin ağızda sağlıklı bir şekilde hiç bozulmadan durmasını sağlar. Bu metaller ağırlıklı olarak toz halindedir civa ise yapısı dolayısı ile akışkandır. İkisi karıştırılarak yumuşak ve hamur kıvamında madde elde edilir. Elde edilen bu hamurumsu maddeden elde edilen karışım ise dişe istenilen şekilde dolgunun yapılmasını sağlar.

 Amalgam günümüzde dahi en uzun ömürlü ve en ucuz dolgu şekli olarak diş tedavisinde kullanılmaktadır yılda bir milyardan fazla amalgam dolgu yapıldığı istatistiklerle görülmüştür. Porselen veya beyaz dolgular hem maliyet olarak pahalı hem de uzun ömürlü değildir bu konuda sadece altın dolgunun ömrü uzundur. Altın dolgu için talep edilen yüksek ücret ise tercih edilirlik oranlarının düşük kalmasına neden olmaktadır. Amalgamın ideal dolgu maddesi olarak görülmesinin en önemli nedeni çiğneme esnasında ağızda oluşan yoğun basınca dayanıklı olması ve aşınma oranının düşük olmasıdır.

Amalgam uygulanması sırasında asit içeriği bulunan madde barındırmadığı için ve sertleşirken ısı açığa çıkmadığı için tahriş edici veya alerjenik bir etki göstermemektedir. Amalgam dolgulardan sonra kısa süreli soğuk ve sıcağa karşı duyarlılık oluşmakta fakat belirli bir süre içerisinde bu şikayetler geçmektedir. Eğer normal nedenlerin dışında bu hassasiyet geçmiyorsa yeniden diş hekimine başvurulması gerekmektedir.

Amalgam dolguların uzun ömürlü olması ve düşük maliyetli olmasının yanı sıra son yıllardaki söylentilere göre sağlığa zararlıdır denilerek insanların kafasında ciddi anlamda soru işaretleri bırakmıştır. Ortaya çıkan bu iddiaların temelinde yatan tek şey ise cıvadır. Uzun yıllar ağzında amalgam dolgularla yaşamış olan bireylerin kan tahlili sonuçlarında vücutlarında yüksek miktarda ağır metallerin bulunduğu saptanmıştır. Oysaki gün içerisinde yediğimiz yiyeceklerden dolayı da vücuda civa girmekte ve 2 haftalık bir süreçten sonra ancak vücuttan atılmaktadır. Söylentilerin doğruluğu kesin olarak bilimsel araştırmalarla henüz tam olarak kanıtlanamadığı için bugün Avrupa ülkelerinde de amalgam hala en çok tercih edilen dolgu malzemesi olarak kullanılmayı sürdürmektedir.