Ağrısız Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Özellikle de çocukluk döneminde yapılan hatalı davranışlar nedeni ile ne yazık ki toplumumuzda dişçi fobisi yaşayan kişilerin sayıları her geçen gün artmaktadır. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için ailelerin “dişlerini fırçalamazsan dişçi çeker” gibi telkinlerde bulunulması ister istemez pek çok kişide diş çektirme korkusu yaşanmasına neden olmaktadır. Oysaki günümüzde geliştirilen ağrısız diş çekimi yöntemleri sayesinde bu işlem artık çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Peki, ağrısız diş çekimi nasıl yapılır?

Aslında normal diş çekimi ile ağrısız diş çekimi arasındaki tek fark operasyon öncesi kullanılan anestezi ilaçlarının doz farkıdır. Sağlık teknolojilerinin gelişmesi ile beraber artık hem daha kısa sürede etki eden hem de çok daha fazla uyuşturma gücüne sahip olan lokal anestezi ilaçları bulunmaktadır. Diş hekimleri bu ilaçları kullanarak diş çekimi gerçekleştirdikleri için hastalar hiçbir şekilde çekim esnasında acı yada ağrı hissi duymadıkları için bu tip ilaçlar kullanılarak gerçekleştirilen diş çekimleri genel olarak ağrısız diş çekimi olarak tanımlanmaktadır.

Ancak her diş hekimi farklı teknik uyguladığı için mutlaka gidilen diş hekiminden önce ağrısız diş çekimi tedavisi uygulayıp uygulamadığı hakkında bilgi istenilmeli ve buna göre tercihte bulunulmalıdır. Ağrısız diş çekimi Ankara ve İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerimizde bulunan diş hekimleri tarafından uygulanan güvenilir bir yöntemdir ve şimdiye kadar belirlenen ciddi bir yan etkisi yoktur.