Ağız Kokusunun Kesin Tedavisi Nedir?

Ağız kokusunun tedavi yöntemi ağız kokusunun nedeninin belirlenmesine bağlıdır. Yani ağız kokusu nedenleri ortadan kaldırılmadan uygulanan diğer yöntemler sadece ağız kokusunu baskılamak mümkün olacaktır.Bu nedenle ağız kokusunun kesin tedavisi sadece altta yatan nedenin belirlenerek bunun ortadan kaldırılması ile mümkündür.

Örnek vermek gerekirse diş çürükleri çok kötü bir ağız kokusu oluşmasına neden olur. Bunun en önemli sebebi çürük nedeni ile oluşan boşlukta yemek artıklarının birikmesi, biriken bu yemek artıklarının bakteri istilasına uğrayarak adeta ağzın içerisinde çürümeye başlamasıdır. Bu da dışarıya çok kötü bir ağız kokusunun yayılmasına neden olur. Burada ağız kokusunun tedavisi için yapılması gereken tek şey çürük dişin çekilmesi olacaktır. Zaten diş çürüğü ağızdan uzaklaştırıldığı anda ağız kokusu da çürük diş ile beraber kendilinden çözülmüş olur.

Yine bazı gıdalar tüketildikten sonra ağızda uzun süreli kötü bir koku oluşmasına neden olur. Özellikle de çiğ sarımsak ve soğan gibi yiyecekler ertesi güne kadar kendisini hissettiren kötü bir ağız kokusunun yayılmasına neden olur. Bu tip gıdalar bu nedenle kalabalık ortamlara girecek kişiler tarafından tüketilmemelidir. Bu gıdaları tüketen kişilerin yemekten hemen sonra dişlerini çok iyi bir şekilde fırçalamaları ve ağız kokusu giderici sakızlar gibi özel çözüm önerilerine yönelmeleri gerekir. Ancak hemen bir çözüm alınmayacağı bilinmeli ya da ağız kokusunu giderici sprey gibi mentollü çözüm önerileri daha fazla tercih edilmelidir.

Sabahları oluşan ağız kokusu ise daha ziyade midede biriken gazların sabah açığa çıkması sonucu oluşur. Zamanla kendiliğinden geçecektir. Ancak yine uyanır uyanmaz dişlerin fırçalanması bu kokunun azalmasına yardımcı olur. Boğaz enfeksiyonu ve grip gibi üst solunum yolu hastalıkları da ağız kokusu oluşmasına neden olur. Bu tip ağız kokuları geçici olup hastanın sık sık dişlerini fırçalaması ve naneli şekerler tüketmeleri kokuyu azaltmalarına yardımcı olacaktır.